Jura Krakowsko-Częstochowska
- co warto zobaczyć?

Zamek Ogrodzieniec – 5,5 km

Zamek Ogrodzieniec jest największą warownią na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oraz należy do jednych z najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się w samym środku Wyżyny, na Górze Janowskiego.

Warownia ta wiele razy przechodziła z rąk do rąk, by w pierwszej połowie XVI wieku znaleźć się w rękach rodu Bonerów, należącego do najbogatszych i najbardziej wpływowych w ówczesnej Polsce. Na dzień dzisiejszy zachowały się jedynie ruiny tej ogromnej budowli, jednak są one bardzo okazałe i robią kolosalne wrażenie na turystach prezentując się na tle zieleni jurajskiego krajobrazu i błękitu nieba.

Ciekawostką jest, że w 2019 roku na zamku Ogrodzieniec były kręcone sceny do netfliksowego „Wiedźmina”. Zamek Ogrodzieniecki wspaniale prezentował się w kadrach filmu, co przełożyło się na wzrost popularności i tak już chętnie odwiedzanego zamku. Natomiast w 2002 roku Zamek Ogrodzieniec był scenerią do filmu „Zemsta”, którego reżyserem jest Andrzej Wajda. Pojawiły się tu wówczas sławy polskiego kina – Roman Polański, Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, a także Katarzyna Figura i wiele innych znanych postaci. Zamek posłużył również jako scena dla filmu ”Janosik” z Markiem Perepeczko. To właśnie tutaj rozegrały się plenerowe sceny, które możemy obejrzeć w ostatnim odcinku, w którym naszego bohatera oraz jego kompanów czekała okrutna śmierć.

zamek Ogrodzieniec noclegi

Zamek tętni życiem przez cały rok. Wiosną i latem odbywają się tam różne imprezy plenerowe, takie jak: Najazd Barbarzyńców czy Międzynarodowy Turniej Rycerski. Bardzo dużym zainteresowaniem w sezonie letnim cieszy się zwiedzanie Zamku z Duchami, które jest organizowane co tydzień oraz Zamkowa Fiesta Balonowa. W sezonie jesiennym i zimowym nowością jest Jurajska Twierdza Świateł, czyli historia Zamku opowiedziana światłem i dźwiękiem.

Gród na Górze Birów – 6,7 km

noclegi na jurze

Gród na Górze Birów w Podzamczu został zrekonstruowany w 2008r. na malowniczo położonym wzgórzu Jury Krakowsko-Częstochowskiej i stanowi fantastyczne miejsce naznaczone historią. Gród ten można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. To niezwykłe miejsce w sezonie tętni wczesnośredniowiecznym życiem, a jego „mieszkańcy” pokazują obyczaje i rzemiosło naszych praprzodków oraz toczą liczne walki.

Inne warownie i zamki w okolicy

Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń – 7 km

Ruiny XIII-wiecznego zamku z okrągłą wieżą położone są na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na wiejską okolicę. Trasa na zamek prowadzi przez las i panuje tam cisza i spokój. Ruiny Zamku Pilcza zostały wyremontowane, a na ścianach zauważycie liczne metalowe kładki oraz rekonstrukcje czy schody.

Zamek w Bydlinie – 10,2 km

Zamek leży na pieszym i rowerowym Szlaku Orlich Gniazd i jest zlokalizowany na wysokim, skalistym wzgórzu. Przez pewien czas Zamek w Bydlinie pełnił również funkcję świątyni, a niektórzy uczeni wyrażali opinie, że budowla ta od początku pełniła funkcje sakralne i nigdy nie była zamkiem.

Ruiny Zamku w Mirowie i Zamek Królewski w Bobolicach – 32 km

Te sąsiadujące ze sobą warownie można bez problemu zwiedzić w czasie jednego spaceru. Bliźniacze warownie Zamku Bobolice i Zamku w Mirowie są złączone nie tylko malowniczym pasmem skał, ale i tragiczną legendą. Oboma zamkami władali bracia Mir i Bobol. Obecnie Zamek w Mirowie jest niedostępny do zwiedzania ze względu na prowadzone w nim prace zabezpieczające. Można jednak podziwiać jego zewnętrzne piękno, skąd robi równie niesamowite wrażenie.

Pałac w Pilicy – 9,8 km

Pałac w Pilicy jest zwany również zamkiem. Budowla ta jest złożona z czterech skrzydeł, urokliwego dziedzińca, a całość jest otoczona bastionowymi fortyfikacjami. Obiekt otoczony jest parkiem z wieloma okazami drzew, z których część uznano za pomniki przyrody.

„Róża Wiatrów” na Pustyni Błędowskiej – 19,2 km

Pustynia Błędowska to największy teren występowania piasków śródlądowych w Europie, który obejmuje obszar około 33 km².

Góra Zborów i Jaskinia Głęboka – 24,5 km

Góra Zborów to najciekawszy i najbardziej popularny fragment Skał Kroczyckich, który został objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody i stanowi idealny punkt widokowy. W masywie Góry Zborów mieści się Jaskinia Głęboka, udostępniona w sezonie dla zwiedzających z przewodnikiem, o długości trasy 190 m.

Ojcowski Park Narodowy – 36 km

Zamek Ojców, Zamek w Pieskowej Skale, Maczuga Herkulesa, Grota Łokietka oraz Kościółek na wodzie

Park Ojcowski znajduje się w południowej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, tylko 16 km od Krakowa. Liczne atrakcje przyrodnicze oraz łatwe szlaki turystyczne przyciągają rodziny z dziećmi i seniorów. Symbolem parku są nietoperze.

Atrakcje na jurze dla dzieci

Adrenalinapark Podzamcze – 5,5 km

Obiekt jest zlokalizowany u stóp Zamku Ogrodzienieckiego. W obecnej chwili do dyspozycji są dwie trasy:

– trasa czerwona – dla osób ze wzrostem powyżej 140 cm (trzeba swobodnie sięgać ręką na wysokość 150 cm)

– trasa zielona – dla dzieci od szóstego roku życia, wzrost maksymalny 150 cm (trzeba swobodnie sięgać ręką na wysokość 150 cm).

Kolejowy Park Rozrywki – 9 km

Park Kolejowy zlokalizowany jest w Ogrodzieńcu. To wyjątkowe miejsce, w którym dzieci wraz ze swymi rodzicami przenoszą się w bajkową podróż kolejkowymi szlakami.
Trasa miniaturowej kolejki składa się z tunelu, wiaduktu i mostu. Kolejka podróżuje po dwóch kręgach torów: większy o długości około 450 m i mniejszy o długości 180 m. Podróż odbywa się w miniaturach lokomotyw, a pasażerem tego niezwykłego orszaku może być każdy.

Park Rozrywki Ogrodzieniec – 5,5 km

Mini Park Linowy
 
Trasa wspinaczkowa dla każdego odważnego małego śmiałka. Zróżnicowane ale bezpieczne przeszkody zapewnią dzieciom długą zabawę.
 
Dom Legend i Strachów
 
Dom Legend I Strachów to wyjątkowa atrakcja turystyczna na skalę całego kraju, która przenosi w świat baśni oraz legend, z których słynie Jura Krakowsko-Częstochowska. Można tam stanąć oko w oko z potężnym czarnym psem oraz poznać sylwetkę białej damy. Niejeden może się wystraszyć, gdy zostanie otoczony przez potężne nietoperze.
 
Park Rozrywki
 
Na terenie tego obiektu dzieci będą mogły skorzystać z takich atrakcji jak: dmuchane zamki, Autodrom – Autoskuteria, duży zamek rycerski, Małpi Gaj, Karuzela Wiedeńska, Linarium, huśtawki i zjeżdżalnie
 
Park Doświadczeń Fizycznych
 
Park Doświadczeń Fizycznych posiada 47 urządzenia, dzięki którym można dowiedzieć się jak działają podstawowe prawa fizyki! Tutaj rzeczy, które na pozór wydają się niemożliwe – stają się możliwe! Do takich urządzeń można zaliczyć np.: symulator lotów, peryskop, kalejdoskop, siatka dyfrakcyjna i wiele innych.
 
atrakcje na jurze
Tor saneczkowy
 
Tor jest pięknie umiejscowiony w scenerii zamku Ogrodzienieckiego. Charakteryzuje się licznymi zakrętami, a dzięki specjalnie przygotowanym wózkom, będziesz mógł pomknąć z niespotykanie dotąd prędkością. Dzięki specjalnie wyprofilowanemu torowi, masz pewność że zjedziesz bezpiecznie nawet pędząc z możliwie największą prędkością.
 
Park Miniatur
 
W Parku można zobaczyć Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25 rozciągający się od Krakowa do Częstochowę. Makiety warowni i zamków odtworzono zgodnie z prawdą historyczną. Obiekty te zostały umieszczone w otwartej przestrzeni, ponieważ oprócz budowli odtworzono ukształtowanie Jury. W Parku Miniatur można zobaczyć również repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza m. in. katapultę w skali 1:1. Pomaga to przybliżyć sposoby prowadzenia walk zbrojnych w tamtych czasach.

Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy „KRĘPA” – 9,5 km

To urokliwe i odnowione miejsce znajdujące się w leśnym zaciszu. W sezonie otwarty jest punkt gastronomiczny, a na co dzień można skorzystać z miejsc do grillowania, altanek czy odpocząć na leżaku lub hamaku. Nowością jest niedawno wybudowany tor PUMPTRUCK. Dzieci pobawią się w letnim brodziku oraz na placu zabaw. Krępa to idealne miejsce na rodzinny piknik i wycieczki rowerowe.

Park Wodny „JURA” – 16,5 km

Kompleks składa się z dwóch części: sportowej i rekreacyjnej. Można tu znaleźć brodzik dla dzieci, jacuzzi, zjeżdżalnie i zespół saun. Dobra zabawa i kameralna atmosfera gwarantowana.

Bawialnia PeReLunia – 15,9 km

Bawialnia Bajkowy Świat – 16,2 km

wspinaczka skalna

Jura Krakowsko – Częstochowska to niewątpliwie raj dla osób uprawiających wspinaczkę skałkową. W Ryczowie, Podzamczu i okolicach usadowione są fantazyjne ostańce skalne, króre stanowią prawdziwą gratką dla wspinaczy skałkowych.

wspinaczka na jurze

Obok miejscowości Ryczów, w której zlokalizowana jest „Agrostrzecha” znajduje się Ryczowski Mikroregion Skałkowy. Jest miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez wspinaczy, których celem jest zdobycie szczytów takich jak: Grochowciec Wielki czy Straszykowe Skały. Nieopodal znajduje się również Wąwóz Ruska, którego skały i jaskinie również cieszą się dużą popularnością.

W Podzamczu mamy skały Suchy Połeć oraz Birów. Obie te skały charakteryzują się niesamowitymi walorami widokowymi i są udostępnione dla wspinaczy skałkowych. Na Birowie jest ponad 90 dróg wspinaczkowych, natomiast na Suchym Połciu znajduje się ich 19.

Nieopodal Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu znajduje się Skalne Miasto Podzamcza. Jest to grupa skał położona na Górze Janowskiego, z których wiele jest wykorzystywanych do uprawiania wspinaczki skałkowej. Najbardziej znane wśród nich to WielbłądOkiennik, dwie siostrzane skały Sfinks i Lalka, oraz Czubatka – najwyższy szczyt na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.

Skała Rzędowa jest jedną z ciekawszych do wspinania skał położonych kilka kilometrów od Ryczowa, gdyż posiada ona aż 34 drogi wspinaczkowe. Trochę dalej znajdują się Skały Podlesickie, Morskie, Kroczyckie i Rzędkowickie. Popularnym celem dla miłośników wspinaczki jest również Góra Zborów. W nazwie Góry Zborów nie przez przypadek znalazło się słowo ,,góra”. Wysokość tego obszaru wynosi aż 462 m n.p.m., co klasyfikuje go do najwyższych miejsc na Jurze.

Stoki narciarskie na jurze

Smoleń SKI Rodzinna Stacja Narciarska – 7,6 km

  • Wypożyczalnia
  • Szkoła narciarska
  • Serwis
  • Gastronomia
  • Parking
  • Ratownicy narciarscy
Stok posiada dwie trasy: trasa niebieska (420 m) i  trasa zielona (280 m). Wyciągi orczykowe.

Stacja Narciarska Cisowa – 11,7 km

  • Wypożyczalnia
  • Szkoła narciarska
  • Serwis
  • Bar parking
  • Ratownicy narciarscy
Trasa niebieska (700 m) posiada wyciąg talerzykowy, a trasa czerwona (550 m) wyciąg orczykowy. Stok jest oświetlony.

Ośrodek „Morsko Plus”  – 21,1 km

Stok posiada 2 trasy zjazdowe:
  • DUŻY STOK – stok o dł. 400 m, różnica poziomów 60 m, wyciąg talerzykowy, stopień trudności – średni
  • MAŁY STOK – „ośla łączka” – dla początkujących dł. 110m, wyciąg ”o niskim prowadzeniu liny”.

Agroturystyka "Pod Strzechą" zaprasza

Dużo atrakcji latem i zimą, więc nie zwlekaj, lecz zarezerwuj noclegi na Jurze już teraz!